• Pancar OSB 7. Cadde No: 11 Torbalı 35860 / İzmir Türkiye
  • +90 (232) 257 72 27 - +90 (544) 248 82 99
  • info@haliyikamamakinalari.com

Sitemizde endüstriyel halı yıkama makinası hakkında istediğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Halı yıkama makinaları, genel anlamda endüstriyel halı yıkama makinaları ve ev tipi halı yıkama makinaları şeklinde iki ana gruba ayrılır ve bu gruplar içerisinde de birkaç kategoriye bölünür.

Endüstriyel Halı Yıkama Makinaları Fiyatları?

Endüstriyel halı yıkama makinaları sektörü çok hızlı bir şekilde değişen ve gelişen bir sektördür. Günümüzde sadece ülkemizde 100’den fazla üretici olduğu tahmin edilmektedir. Sektörde denetimlerin olmaması merdiven altı firmaların miktarında artışa sebep olmuştur. Bu yüzden halı yıkama makinaları fiyatları araştırırken son derece dikkatli olmak gereklidir. Kullanıcının halı yıkama makinası üzerinde istediği ekstra özellikler de fiyatlara etki etmektedir. Türkiye koşulları için üretilen endüstriyel halı yıkama makinaları fiyatları günümüzde 50.000 TL - 120.000 TL arasında değişmektedir. Fiyatları incelerken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

1. Makinada kullanılan malzeme: Halı yıkama makinaları mutlaka 304 kalite paslanmaz çelik olarak da bilinen INOX malzemeden üretilmelidir. Galveniz veya epoksi kaplı halı yıkama makineleri aslında demirden yapılmıştır. Halı yıkama makineleri kimyasallara ve suya dayanıklı olmalıdır. Oysa ki galveniz ve epoksi boya halı yıkamada kullanılan kimyasallara karşı dayanıklı değildirler. Galveniz veya epoksi kaplı halı yıkama ömrü 2-5 yıl arasındadır. Paslanmaz çelik halı yıkama makinası ise onlarca yıl kullanılabilmektedir.

2. Makina üzerindeki fırça sayısı: Halı yıkama sektöründe daha fazla fırçanın daha iyi yıkadığına dair yanlış bir bilgi vardır. Bu bilgi de bazı merdiven altı makina üreticileri tarafından daha çok para kazanmaları temeline kurulmuş bir yanılgıdır. Fırça sayısı 3 veya 4 adet olan halı yıkama makinaları yetersizdir, çünkü bu makinalarda sadece tek tip fırça bulunmaktadır (fırçalar yumuşak ve sert olarak ikiye ayrılır) Ancak iki sırada 3+3=6 veya 4+4=8 fırça Türkiye koşulları için oldukça yeterlidir. Halı yıkama makinaları içerisinde mutlaka hem yumuşak hem de sert fırçalar olmalıdır. Bu temizlik kalitesi açısından son derece önemlidir.

3. Makinada kullanılan çalışma sistemi: Otomatik halı yıkama makinası denildiği zaman, aklımıza sadece üzerinde halı olduğu zaman çalışan, yani sensörlü ve entegre sistemlerden oluşan, halının ebatına ve özelliklerine göre halıyı yıkayan farklı programları olan bir makina gelmelidir. Bu tip bir makina otomatiktir. Ancak bu işlemlerin hepsini kullanıcı tek tek ve ayarlar aracılığı ile gerçekleştirmesi gerekiyorsa bu makina tam otomatik değildir. Bu tip makinalar manuel sistemlerdir.

4. Makina kapasitesi: Fırça sayısının kapasiteyi arttırdığı bir gerçektir. Ancak bunun dışında kapasite arttıran başka faktörler de vardır: makinada bulunan hız kontrol sistemi (bu sistem sayesinde makina hızını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz ve dolayısıyla kapasitenizin hızı da size bağlı olacaktır), fırça kalitesi, durulama sistemi verimliliği.

5. Makina bant genişliği: Halı ölçüleri büyüdükçe, makinaların ebatları da büyümektedir. Daha geniş makinaların, yüke ve ağırlığa karşı daha dayanıklı malzemelerden imal edilmesi gerekir. Bu yüzden kullanılan parçaların büyüklüğü artar ve bu da fiyata büyük bir etki eder. Örneğin Türkiye’de ve Avrupa’da genellikle halı ölçüleri 2 - 2.5 metreyi geçmemektedir. Suudi Arabistan, Irak, Katar, Bahreyn, Kuveyt gibi ülkelerde halı ölçüleri 4 metreye kadar çıkabildiği için endüstriyel halı yıkama makinaları ebatları ülkemize kıyasla çok daha büyüktür ve bu nedenle büyük halı yıkama makineleri imal edilmektedir.

Profesyonel halı yıkama makineleri genelde iki gruba ayrılmaktadır. Yaygın olarak bilinen ve sektörün büyük bir çoğunluğunu oluşturduğu masa tipi halı yıkama makinası ve halı cilalama makinasına benzer bir şekilde yerde halıları yıkayan ray sistemli halı yıkama makinası.

Size uygun olduğunu düşündüğünüz makinalarla ilgili fiyat almak için İletişim bölümünden veya canlı destek bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa zamanda dönüş yapacağız.