• Pancar OSB 7. Cadde No: 11 Torbalı 35860 / İzmir Türkiye
  • +90 (232) 257 72 27 - +90 (544) 248 82 99
  • info@haliyikamamakinalari.com
› Halı Yıkama Firması Nasıl Açılır
halı yıkama firması kurmak

Halı Yıkama Firması Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Halı yıkama, son zamanlarda giderek yaygınlaşan bir iş dalı haline geldi. Fakat, yeni kurulan işletmelerin istatistikleri incelendiği zaman, firmaların yarısından fazlasının ilk 4 yıl içerisinde kapandığı görülmüştür. Kapanmanın en yaygın sebepleri ise sırasıyla: genel yetersizlik, yönetim becerilerinin eksikliği ve ürün hizmet bütünü hakkında tecrübe eksikliğidir. Öyleyse bir halı yıkama firması kurmak istiyorsak nelere dikkat etmeliyiz? ERG Makina, halı yıkama firmanızın kurulumu aşamasında her zaman size yardımcı olmaya hazırdır.

Halı Yıkama Firması İçin Fizibilite Çalışması Nasıl Yapılmalıdır?

Her şeyden önce, halı yıkama firmaları kurmak isteyenler başlangıç masraflarını iyi değerlendirmelidirler. Halı yıkama işine başlamayı düşünen yeni girişimcilerin büyük bir bölümü, masrafların hesaplanması aşamasında vazgeçmektedirler.Bunun sebebi genellikle finansman sıkıntısından kaynaklanmaktadır. Profesyonel bir firma için 2018 yılı sonu fiyatları itibariyle ortalama 120.000 TL sermaye gerekmektedir. Birçok girişimci, halı yıkama firmasını kendi sermayeleri ile başlatmayı düşünmektedirler. Bu pek önerilmemektedir çünkü girişimciler için günümüzde birçok imkanlar sunulmaktadır, başta finansal destekler olmak üzere. Halı yıkama girişimcisi, kendisini diğer firmalardan ayıran iyi ve kullanışlı fikirler belirlerse veya mevcut olarak yapılan bir şeyi daha farklı, verimli ve etkin bir şekilde yapabilirse, bu onun uzun vadede başarılı olmasını sağlayacaktır. Masrafların kabaca değerlendirilmesi ve fikrin geliştirilmesinden sonra bir iş planı hazırlanmalıdır. Bu iş planı basit bir model (kanvas tipi iş modeli) veya daha detaylı bir iş planı (KOSGEB tarafından istenmektedir) olabilir.

Yeni Bir Halı Yıkama Firması İçin Ne Kadar Alan Gerekmektedir?

Halı yıkama işletmeleri için önerilen minimum alan 150 metrekaredir.Halı toz alma, halı yıkama, halı sıkma, halı toz alma ve halı paketleme işlemleri için bu büyüklükte bir alan gereklidir. Halı yıkamacıların dükkanlarını bir binanın zemin katına veya ayrı bir binaya açmaları kendi avantajlarına olacaktır. Halıların toplanacağı, kurutulacağı alanlar iyi seçilmelidir. Hava ve sıcaklık halıları kurutmak için yeterli değilse çok iyi izole edilmiş bir halı kurutma odası kurulmalıdır.

Halı Yıkama Firması İçin Nasıl Bir Elektrik Altyapısı Bulunmalıdır?

Halı yıkama firmaları, sorunsuz bir şekilde en iyi çalışacak altyapıya sahip olmalıdırlar. Elektrik için 380 Volt 3 Faz elektrik önerilmektedir. Halı yıkamacılar mutlaka topraklama yaptırmalıdırlar. Voltajlarda artma ve azalma olabilir. Halı yıkama makinaları genellikle bu dalgalanmalara uyum sağlayabilirler. Ancak aşırı artma ve azalmalar makinelerin sistemlerine zarar verebilir. ERGİN halı yıkama makinaları bu tip olayların olabilme ihtimalini daima göz önünde bulundurmuştur. ERGİN Makine ürünleri olan halı yıkama makinaları, aşırı voltaj farklarında ve dalgalanmalarında kendilerini korumaya alırlar, bu sayede makinenin hiçbir aksamı zarar görmez. Halı yıkamacılar elektrik altyapısına son derece dikkat etmelidirler. Bu tip problemlerin çok sık tekrar etmesi gözlemleniyorsa, regülatör alınmalıdır.

Halı Yıkama Firması İçin Suyun Önemi Nedir?

Su halı yıkama sektöründe en temel kaynaklardan birisidir. Firmanın artezyen su kullanma imkanı varsa bu işletme için çok büyük bir avantajdır çünkü maliyetler şebeke suyuna göre çok daha düşük olacaktır. Artezyen suyu problemli ise mutlaka arıtma ve filtre sistemleri tercih edilmelidir. Suyun kireç oranı daima düşük olmalıdır. Kireç sonucu halıda renk dokusunda değişme, halı yüzeyinde sertlik gibi birçok sorun çıkabilmektedir. Kireç sadece halı için değil, makineler için de problem çıkartabilmektedir. Kirece karşı mutlaka kireç sökücü, yumuşatıcı gibi birçok kimyasal bulundurulmalıdır. Halı yıkama firmalarında mutlaka en az bir ton kapasiteli bir su tankı bulunmalıdır.

Halı Yıkama Firmaları İçin Hava Nedir?

Her halı yıkama fabrikasında olması gereken bazı ekipmanlar ve bu ekipmanların tamamlayıcısı olan yan ürünler vardır. Kompresör bunlardan birisidir. Makinelerimiz son teknoloji, yüksek performanslı, yüksek kaliteye sahip ve çevreci halı yıkama makinaları olmalarından dolayı genellikle minimum güç kullanımı ile maksimum performans hedeflenmektedir. Makinelerimizde birtakım sistemleri pnömatik teknoloji ile çalıştırmaktayız. Bundan dolayı da ortalama bir halı yıkama firmasında en az 100 Litre kapasiteye sahip bir kompresör olması gerekmektedir. Kompresör aynı zamanda ekipmanların temizliği için de son derece akıllıca bir yöntemdir.

Halı Yıkama Firması Açılacak Bölge Nasıl Olmalıdır?

Halı yıkama tesisinin kurulacağı bölgede nüfus ve müşteri potansiyeli çok önemlidir. Özellikle yurt dışında halı yıkama işletmesi kurulacaksa, nüfusun demografik yapısına dikkat etmek gerekmektedir. Bölgede halı kullanımı var mı? Evet ise ortalama bir evde kaç metrekare halı var? Hangi tip halılarçoğunlukta? Ne sıklıkla halı yıkatılıyor? Evde hayvan beslemek yaygın mı? Bunun gibi sorular sorulmalıdır.

Halı Yıkama Firması İçin Kaç Eleman Gereklidir?

Halı yıkama şirketleri genellikle geleneksel ve hiyerarşik bir yapıya sahiptirler. Firmaların çoğu küçük işletmelerdir, bu yüzden en az 3 eleman bulunması önerilmektedir. Bu elemanlardan ikisi halı yıkama firmasındaki görevlerini yaparken, birisi de servis ile ilgilenmelidir. Ufak da olsa bir servis aracınız olmalıdır. Firma sahibinin kendisi de sahada faaliyet göstermelidir, halı yıkamada tecrübe son derece önemli bir sermayedir. ERGİN Makine ziyaretinizde, sizi uzun yıllardır halı yıkama işinde bulunmuş olan profesyonel halı yıkamacılar ile tanıştırıyoruz.

Halı Yıkama Şirketi İçin Gerekli Makineler Nelerdir?

Yeni başlayan bir firma için en az bir adet halı yıkama makinası ve bir adet halı sıkma makinası gereklidir. Halı yıkama firması işlerinin iyi gitmesi sonucu firmasını halı toz alma makinası, halı paketleme makinası gibi diğer makinelerle güçlendirebilir. Halı yıkama makinası mutlaka 304 kalite paslanmaz çelikten imal edilmiş olmalıdır. Bu, halı yıkama makinasının uzun yıllar boyunca kullanımı, kimyasallar tarafından paslanmaması ve değerini kaybetmemesi açısından son derece önemlidir. En az 3+3=6 veya 4+4=8 disk fırçalı olması gereken halı yıkama makinesi, bu sayede iki sıra fırça sistemine sahip olacaktır, hem sert hem de yumuşak fırçalardan oluşan bu sistem sayesinde halılar daha iyi ve daha sorunsuz yıkanacaktır. Halı sıkma makinası ise iç ve dış tamburları 304 kalite paslanmaz çelikten imal edilmiş, güçlü rulman sistemi, kolay açılıp kapanabilen bir kapak sistemi, sıfır balans dönme özelliği ve körüklerle donatılmış olmalıdır. Bütün elektrik malzemeleri dünyaca bilinen yaygın parçalar olmalıdır. Mitsubishi, Siemens, Schneider, Omron ve benzeri gibi.

Halı Yıkama Şirketi İçin Gerekli Makineler Nelerdir?

Halı yıkama firmaları için sosyal medya çok büyük bir fırsattır. Çünkü sosyal medya sayesinde düşük bir bütçeyle büyük bir kitleye hitap edebilmek mümkündür. Elbette halı yıkama firmaları magnet tipi geleneksel reklam ürünlerine de önem verebilirler ancak sosyal medyayı gözardı etmek satışların yükselmesinde bir engel olacaktır. Halı yıkama firmaları mutlaka Google Maps’te bulunabilir olmalıdır.Bununla birlikte arama sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip olmalıdır. Bunun dışında halı yıkama firması;Instagram, Facebook gibi çok büyük kitleler tarafında sıkça kullanılan sosyal medya kanallarında reklamlarda yer almalıdır. Firmanınbu tip sosyal medya kanallarında en az bir adet şirket sayfası olmalıdır. Bu sayfalardan hepsi olmasa da müşterilerin en sık kullandığı kanallar tespit edilmeli ve bu kanallar aktif olarak kullanılmalıdır.