• Pancar OSB 7. Cadde No: 11 Torbalı 35860 / İzmir Türkiye
  • +90 (232) 257 72 27 - +90 (544) 248 82 99
  • info@haliyikamamakinalari.com
› Halı Yıkama Makinası Çeşitleri
halı yıkama makinesi çeşitleri

Halı Yıkama Makinası Çeşitleri Nelerdir?

Halı yıkama makinalarının günümüzdeki sayıları hızlı bir şekilde giderek artmaktadır. Kullanıcı ihtiyacına ve üretici kapasitesine göre ürünler farklılaşmaktadır ve yeni ürün tipleri ortaya çıkmaktadır. Bu ürünlerin kimisi kullanıma göre, kimisi sisteme göre, kimisi de malzemeye göre değişmektedir.

1. Halı Cilalama Makinası

Uzun süredir sektörde kullanılan halı cilalama makinası, daha çok düşük bütçeli işlemlerde halı yıkama işinin yapıldığı halı yıkama makinalarınaikâme ekipmanlardır. Genellikle tek bir fırçaya sahip olan bu makinalar, çalıştırıldıktan sonra kullanıcının kontrolüyle birlikte halı üzerinde fırçalama, ovalama ve cilalama işlemi yapar. Halı cilalama makinası, kullanırken çok fazla efor ve dikkat isteyen bir ekipmandır. Kullanıcı için kullanması aslında zor derece tehlikeli bir makinedir çünkü bazı dikkatsiz kullanıcılar makinayı savurmaktadır ve bu da iş kazalarına neden olmaktadır. Cilalama makinasıyla halı yıkama işlemi çok yavaş ve çok zahmetli olduğundan halıları temizlemek çok fazla zaman almaktadır.

2. Masa Tipi Halı Yıkama Makinası

Günümüzde en çok talebe sahip, en çok üretilen ve en çok kullanılan makineler masa tipi halı yıkama makinalarıdır. Halı Cilalama Makinası ve Yerde Halı Yıkama Makinasından en büyük farkı halı yıkama işleminin yerde yapılmamasıdır. Makineler seri üretimiçin konveyör bant sistemleriyle tasarlanmışlardır. Halılar, konveyör bant üzerinde ilerlerken sırasıyla şampuanlama, fırçalama, durulama ve rulo yapma gibi aşamalardan geçer. Makinalarda konveyör bant genişliği ülkelere ve bu ülkelerdeki halı boyutlarına göre değişmektedir. Fırça sistemi de yine bu ülkelerdeki halı genişliklerine ve dolayısıyla müşteri talebine bağlı olarak değişmektedir. Bu makineler üzerinde disk fırçalama sistemleri bulunmaktadır. Disk fırçalama sistemi, konveyör bant üzerinde ilerleyen halının üzerine inerek, halı üzerine baskı uygulayıp fırçalama, ovalama, cilalama ve kir sökme işlemleri yapmaktadır. Disk fırça sistemlerinin en az 3+3=6 veya 4+4=8 fırçadan oluşması önerilmektedir.Ülkemizde ve dünyada halı yıkama sektöründe giderek yaygınlaşmasıyla bu makinelerin de teknoloji, kalite ve performans anlamında farklılaştırılmış versiyonları ortaya çıkmıştır..

3. Yerde Halı Yıkama Makinası

Halı Cilalama Makinası ve Masa Tipi Halı Yıkama Makinasından esinlenerek ileriki zamanlarda üretilmiş bu makina, yalnızca birkaç firma tarafından üretilmektedir. Bu makinada Masa Tipi Halı Yıkama Makinasında olduğu gibi bir fırçalama sistemi bulunmaktadır ve bu fırçalama sistemi makinanın sağ ve solunda bulunan ray sistemi üzerinde ileriye ve geriye doğru gitmektedir. Yıkama işlemi Halı Cilalama Makinasında olduğu gibi yerde yapılmaktadır ve bu da pek hijyenik değildir. Aynı zamanda Halı Cilalama Makinasında olduğu gibi halı yerde serili olduğu için bu halıyı rulo yapması, kaldırması ve sıkma işlemine hazırlaması çok zordur.

var Tawk_API=Tawk_API||{}, Tawk_LoadStart=new Date(); (function(){ var s1=document.createElement("script"),s0=document.getElementsByTagName("script")[0]; s1.async=true; s1.src='https://embed.tawk.to/5c866eb2c37db86fcfcd2457/default'; s1.charset='UTF-8'; s1.setAttribute('crossorigin','*'); s0.parentNode.insertBefore(s1,s0); })();