• Pancar OSB 7. Cadde No: 11 Torbalı 35860 / İzmir Türkiye
  • +90 (232) 257 72 27 - +90 (544) 248 82 99
  • info@haliyikamamakinalari.com
› Satış Sonrası Destek

SATIŞ SONRASI DESTEK

İLETİŞİM

Daha detaylı bilgi alabilmek için irtibata geçebilirsiniz.

İLETİŞİM

SATIŞ SONRASI DESTEK

Ergin Makine olarak satış sonrası desteğimiz, dört temel aşamada sunulmaktadır.

1. Teknik Destek

Ürünlerimizle ilgili daima teknik destek sağlamaktayız ve teknik desteğiniz direk fabrikadandır. Makinalarımızla ilgili sıkıntı yaşarsanız direk olarak bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Size en kısa sürede yardım edilecek ve probleminiz çözülecektir. Destek ekibimiz Pazartesi - Cuma günlerinde ve 9.00 - 17.00 arasında hizmet vermektedir.

2. Eğitim

Eğitim kapsamında faliyetlerimiz ise, makineyi kullanacak olan personel veya personellere kullanım eğitimi verilmesidir. İsteğe bağlıdır. Eğitimin içeriği ise; makinenin nasıl kullanılacağı ve halı yıkama esnasında dikkat edilmesi gereken ince ayrıntıların ve püf noktaların neler olduğudur.

3. Yedek Parça Desteği

Tüm makinelerimiz iki yıl genel garantiye ve on yıl yedek parça tedarik garantisine sahiptir. Şayet üretim kaynaklı bir sorun olması halinde, yedek parçanızın tüm masrafları garanti kapsamı dahilinde firmamız tarafından karşılanır.

4. Problem Çözümü

Herhangi bir problemle karşılaşılması halinde öncelikle kendi işletmemizden makinenizdeki PLC sistemine bağlanarak problemi tespit ederiz. Problemin daha detaylı bir şekilde tanımlanabilmesi için müşterimizin videolar ve resimler ile bize destek sağlanması tercih edilir. Bundan sonra problemin çözümü için atılacak adımlar ise:
a) Yedek parça gönderimi ile sorunun çözülmesi.
b) Müşterinin teknik personelini yönlendirerek sorunun çözülmesi.
c) Şayet bu yöntemlerle sorun çözülemez ise, firmamızın teknik personeli gönderilerek sorunun yerinde çözülmesi sağlanır.